Utrujenost
Utrujenost je eden izmed pogostejših pridruženih simptomov FNM. Lahko se pojavi kot primarni, sekundarni ali pridružen nevrološki simptom (Penner in Paul, 2017). Utrujenost, ki bi jo lahko najbolje opisali kot močan občutek izčrpanosti, ima izjemno negativen vpliv na potek zdravljenja kot tudi kvaliteto posameznikovega življenja. Številne študije kažejo, da prav utrujenost najbolj slabša kvaliteto življenja pacientov s FNM (Butler idr., 2021; Nicholson idr., 2020; Teodoro idr., 2018).
Faktorji, ki sprožajo in vzdržujejo utrujenost so kompleksni in medsebojno ojačevalni. Zdravljenje in upravljanje utrujenosti zahteva multidisciplinaren in individualiziran pristop.
Nekaj splošnih smernic za upravljanje utrujenosti:
Identificiranje nivoja aktivnosti
(Za veliko pacientov s FNM je značilen cikel propada in razcveta, ki se nanaša na izmenjevanje med nivoji povišane aktivnosti in nivoji popolne odsotnosti aktivnosti, ki so posledica utrujenosti in zaznane bolečine.)
Identifikacija negativnih miselnih vzorcev in prepričanj, ki se navezujejo na počitek (npr. perfekcionizem, enačenje jemanja počitka z lenobo, občutek manjvrednosti.)
Vpeljevanje prijetnih in sproščujočih aktivnosti v vsakodnevno rutino, ki predstavljajo počitek
(npr. poslušanje sproščujoče glasbe, branje knjige, razne dihalne in meditativne tehnike.)
Upravljanje simptomov, ki sprožajo utrujenost
(npr. pomanjkanje spanja, pridružene psihološke motnje.)
Prehranjevanje s protivnetno dieto
(Kadar je v telesu prisotno vnetje, imajo možgani na voljo manj energije, kar je posledica metabolične spremembe v kemičnih poteh. To povzroči nižjo stopnjo energije in porast prostih radikalov, ki lahko tudi poškodujejo možgansko tkivo. Hrana, ki povečuje vnetje v telesu tako preprečuje dostop energije možganom. Zato se priporoča predvsem povečanje vnosa omega-3 maščob, zmanjšanje vnosa nasičenih maščob, povečanje vnosa zelenjave, sadja, kompleksnih ogljikovih hidratov in polifenolov. Polifenoli so antioksidanti, ki jih najdemo v temni čokoladi, zelenem čaju, mletih lanenih semenih, cimetu, itd.)
Pravilna porazdelitev dnevnih aktivnosti in potencialno zmanjšanje števila dnevnih aktivnosti
-
Butler, M., Shipston‐Sharman, O., Seynaeve, M., Bao, J., Pick, S., Bradley‐Westguard, A., ... in Nicholson, T. (2021). International online survey of 1048 individuals with functional neurological disorder. European Journal of Neurology, 28(11), 3591-3602.
Naidoo, U (2020). The food mood connection. Little, Brown spark, US.
Nicholson, T. R., Carson, A., Edwards, M. J., Goldstein, L. H., Hallett, M., Mildon, B., ... in FND-COM (Functional Neurological Disorders Core Outcome Measures) Group. (2020). Outcome measures for functional neurological disorder: a review of the theoretical complexities. The Journal of neuropsychiatry and clinical neurosciences, 32(1), 33-42.
Penner, I.-K., in Paul, F. (2017). Fatigue as a symptom or comorbidity of neurological diseases. Nature Reviews Neurology, 13(11), 662–675. doi:10.1038/nrneurol.2017.117
Teodoro, T., Edwards, M. J., in Isaacs, J. D. (2018). A unifying theory for cognitive abnormalities in functional neurological disorders, fibromyalgia and chronic fatigue syndrome: systematic review. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, 89(12), 1308-1319.