Zdravljenje otrok in mladostnikov
V zadnjih dveh desetletjih je prišlo do pomembnega preporoda v razumevanju, diagnosticiranju in zdravljenju funkcionalnih nevroloških motenj pri otrocih in mladostnikih. Pri tej populaciji FNM predstavljajo kompleksno interakcijo med telesom, umom in socialnim (družinskim) kontekstom, v katerega so otroci in mladostniki vpeti (Kozlowska in Mohammad, 2022).
Tudi zdravljenje populacije otrok in mladostnikov z diagnozo FNM je v preteklosti (in po nekod še vedno temelji) temeljilo na pomankanju širšega in kompleksnega razumevanja FNM, zaradi česar so bili pacienti deležni stigme, zavračanja ter pomanjkanja empatije s strani zdravstvenih delavcev (Kozlowska idr., 2021).
Nekaj pogostih težav, ki so jih doživeli otroci in mladostniki ter njihovi starši (Kozlowska idr., 2021):
Prepričanje, da otrok in/ali mladostnik simulira simptome
Neuspeh pri diagnosticiranju in podajanju ustreznih razlag o diagnozi
Takojšnjo označevanje simptomov kot izključno psiholoških in hitro zaključevanje nevrološkega pregleda
Nakazovanje, da so simptomi posledica emocionalne/spolne/fizične zlorabe, brez ustreznih dokazov
Prepričanje, da nobeno zdravljenje ne bo uspešno
Prepričanje, da si zdravljenje bolj zaslužijo otroci in/ali mladostniki z ‘resničnimi’ simptomi
Zasmehovanje in javni negativni komentarji
Omenjene težave poglabljajo stigmatizirajočo kulturo, ki preveva funkcionalno nevrološko motnjo, verbalna in neverbalna komunikacija zdravstvenih delavcev pa izoblikuje primarna prepričanja o FNM pri otrocih/mladostnikih in njihovih starših, saj velika večina zanjo sliši prvič. Komunikacija zdravstvenega delavca jih lahko tako pomiri, daje občutek varnosti, slišanosti in sprejetosti oz. jih spravlja v obup, stres ter poglablja njihovo stisko.
Terapevtska uporaba jezika - prvi korak k zdravljenju
Spodbuja se uporaba otroku prijaznega, terapevtskega jezika in varno psihološko okolje, znotraj katerega se otrok/mladostnik počuti čustveno sprejetega in varnega, kar mu omogoča nadaljnjo čustveno rast.
Zdravstveni delavec poskuša razložiti diagnozo FNM na način, ki otroku/mladostniku omogoča sprejemanje diagnoze kot tudi razumevanje njenih mehanizmov, dejavnikov in načina oz. načrta zdravljenja. Zdravstveni delavec naj bi otroka/mladostnika vedno spodbujal k zdravju. (Kozlowska idr., 2021).
Terapevtska uporaba jezika ne bo samo krepila terapevtskega odnosa temveč bosta tudi samozavest pri komunikaciji in spoštovanje, krepili otrokov občutek razumljenosti in sprejetosti.
Kako otroku razložiti nevroznanstvena spoznanja?
“Rdeča žogica predstavlja sisteme stresa v možganih- to so predeli v možganih, ki jih aktivira stres. Ko se ta rdeča žogica začne povečevati in postajati vedno bolj močnejša, vpliva na roza žogico, ki predstavlja motorične sisteme v možganih, ki se aktivirajo, ko hodiš, tečeš, voziš kolo, itd. Fizioterapija ti bo pomagala, da boš okrepil_a roza žogico, medtem ko bova tukaj poskušala obvladovati rast rdeče žogice. Ko bova zmanjšala velikost rdeče žogice, se bodo tvoji simptomi najverjetneje umirili. Se ti zdi to smiselno?”
Kako otroku razložiti. kaj je stres?
Otroku pojasnimo, da so simptomi aktivacije rdeče žogice lahko telesni, čustveni in vedenjski. Povemo mu nekaj primerov, kako se stres kaže v telesu:
Hitrejše bitje srca
Hitrejše in plitvejše dihanje
Potenje
Glavoboli in bolečine v trebuhu
Prav tako mu pojasnimo nekaj primerov, kako stres vpliva na naša čustva in počutje:
Žalost
Tesnoba
Strah
Razdražljivost
Nazadnje pojasnimo tudi, kako stres vpliva na naše vedenje. Pri tem pazimo, kakšne besede uporabljamo in vedenja ne označujemo kot ‘dobrega’ oz. ‘slabega’. S tem se izognemo dajanju občutka, da otrok ni ‘priden’, ker izvaja določeno vedenje. Zopet pojasnimo, da je njegovo vedenje posledica prevelike rdeče žogice v možganih in, da jo bosta skušala skupaj zmanjšati.
Kako poteka zdravljenje?
Zdravljenje je tako kot pri odraslih s FNM, tudi pri otrocih in mladostnikih multidisciplinarno.
-
Kozlowska, K., Scher, S., in Helgeland, H. (2020). Functional somatic symptoms in children and adolescents: A stress-system approach to assessment and treatment (str. 383). Springer Nature.
Kozlowska, K., Sawchuk, T., Waugh, J. L., Helgeland, H., Baker, J., Scher, S., in Fobian, A. D. (2021). Changing the culture of care for children and adolescents with functional neurological disorder. Epilepsy & behavior reports, 16, 100486.
Kozlowska, K., in Mohammad, S. (2023). Functional Neurological Disorder in Children and Adolescents. In Symptom-Based Approach to Pediatric Neurology (str. 699-724). Cham: Springer International Publishing.