FNM s senzoričnimi simptomi
Funkcionalna nevrološka motnja s senzoričnimi manifestacijami vključuje naslednje senzorne simptome:
-
-
Občutek spremenjenega zaznavanja na nekem delu telesa (pogosteje na levi) – običajno vključuje obraz, roko ali nogo v različnih kombinacijah.
-
Senzacije, vibriranja, udari strele, trzanja…
-
Dvojni vid, zamegljenost vida
-
Persistentna posturalna zaznavna vrtoglavica
Za FNM s senzoričnimi simptomi je značilna tudi omotica, vključno s Persistentno posturalno zaznavno vrtoglavico (iz ang. persistent perceptual postural dizziness; PPPD)
Omotičnost, ki se pojavi kot del funkcionalne motnje, je razmeroma pogosta in predstavlja do 20 % bolnikov, ki se zdravijo v specialistični ambulanti za vrtoglavico.
Persistentna zaznavna posturalna vrtoglavica je nov izraz, ki združuje prejšnje koncepte za funkcionalno vrtoglavico, vključno s fobično posturalno vrtoglavico, vidno vrtoglavico in kronično subjektivno vrtoglavico.
Gre za trajno neravnovesje ali omotico brez vrtenja, ki jo lahko izzove:
pokončna drža,
aktivno ali pasivno gibanje,
izpostavljenost premikajočim se vizualnim dražljajem ali,
kompleksnim vizualnim vzorcem.
Zaradi odpovedi vestibularne in možganske ponovne prilagoditve, simptomi vztrajajo, pogosto pa se ji pridružuje še sekundarna anksioznost ali funkcionalne motnje hoje (Espay idr., 2018).
Diagnostični kriterij za PPPD
A. Eden ali več simptomov omotice, nestalnosti ali ne-vrteče vrtoglavice, ki so vsaj zadnje tri mesece prisotni večino dni.
a) Simptomi trajajo daljša (tudi več ur) časovna obdobja, vendar njihova resnost narašča in upada
b) Ni potrebe, da so simptomi kontinuirano prisotni skozi celoten dan
B. Vztrajni simptomi se pripetijo brez specifične provokacije, vendar so vzdrževani s tremi faktorji: pokončna drža, aktivno ali pasivno gibanje ne glede na smer ali položaj, in izpostavitev premikajočim vizualnim dražljajem in kompleksnim vizualnim vzorcem.
C. Motnjo sprožijo dogodki, ki povzročajo vrtoglavico, nestalnost, omotico, ali težave z ravnotežjem, vključno z akutnimi, epizodičnimi ali kroničnimi vestibularnimi sindromi, drugimi nevrološkimi ali medicinskimi stanji, in psihološki distres.
a) Ko PPPD sproži akutni ali epizodični precipitant, se simptomi ustalijo v vzorec, opisan v kriteriju A, ko se precipitant razreši, vendar se lahko na začetku zgodijo občasno in se šele nato konsolidirajo v vztrajni potek.
b) Ko PPD sproži kronični precipitant, se simptomi na začetku razvijejo počasi in se postopoma poslabšajo.
D. Simptomi povzročajo signifikanten distres ali funkcionalno okvaro.
E. Simptomov bolje ne pojasnjuje druga bolezen ali motnja.
Vizualni simptomi
-
Pacienti s FNM pogosto poročajo o zamegljenem ali celo dvojnem vidu, kar je posledica “konvergenčnega krča”, kjer se eno izmed očes preveč aktivno obrača navznotraj proti nosu. Konvergenca je sicer normalen pojav, vendar je pri FNM pacientih pogosto hiperaktivna, zaradi česar povzroča težave.
-
Včasih pacienti poročajo o poslabšanju ali celo popolni izgubi vida na enem ali obeh očesih. Diagnoza funkcionalne slepote se postavi takrat, kadar se očesne zenice normalno premikajo in odzivajo na svetlobo, prav tako pa niso poškodovani predeli v možganih, ki so odgovorni za procesiranje vizualnih informacij, medtem ko pacient poroča o slepoti.
-
Občutljivost na svetlobo je značilna tako za senzorično funkcionalno motnjo, kot tudi za tiste, ki imajo šibkost uda ali sindrom kronične utrujenosti. Pogosto je občutljivo tisto oko, ki je na isti strani telesa kot šibki ud.
-
“Vizualni sneg” je stanje, ki je lahko posledica očesne ali možganske motnje, pojavi pa se lahko tudi pri ljudeh, ki nimajo omenjenih zdravstvenih težav. Kaže se tako, da kadar posameznik pogleda v svetlo ozadje, opazi mehko statičnost z občutkom, da se stvari premikajo, kar spominja na pretreseno snežno kroglo. Pacient tako v vidnem polju vidi utripajoče se pike. “Sneg” je lahko barven, črno-bel ali prozoren ter lahko utripa. Fenomen vizualne vztrajnosti se kaže v tem, da pacienti poročajo o vztrajni vizualni sliki na vidnem polju, ki se pojavi, ko dolgo gledajo v določen predmet ali poskušajo z očmi slediti hitro premikajočemu se predmetu.
-
Hallett, M., Aybek, S., Dworetzky, B. A., McWhirter, L., Staab, J. P., in Stone, J. (2022). Functional neurological disorder: new subtypes and shared mechanisms. The Lancet Neurology, 21(6), 537-550.
Popkirov, S., Staab, J. P., in Stone, J. (2018). Persistent postural-perceptual dizziness (PPPD): a common, characteristic and treatable cause of chronic dizziness. Practical neurology, 18(1), 5-13.
Ranford, J., MacLean, J., Alluri, P. R., Comeau, O., Godena, E., LaFrance Jr, W. C., ... in Perez, D. L. (2020). Sensory processing difficulties in functional neurological disorder: a possible predisposing vulnerability?. Psychosomatics, 61(4), 343-352.
Stone, J., Burton, C., in Carson, A. (2020). Recognising and explaining functional neurological disorder. bmj, 371.