Delovna terapija

Delovni terapevti pomagajo posameznikom z duševnimi in telesnimi težavami pri vključevanju v vsakodnevne aktivnosti. Priznani so kot del multidisciplinarne obravnave pacientov s FNM, vendar je malo objavljenih raziskav, ki bi potrjevale učinkovitost delovne terapije.


Cilj delovne terapije je fizična rehabilitacija, ki temelji na vodenem treningu aktivnosti, praktičnem upravljanju bolečine in utrujenosti, podpori pri duševnih stiskah in vzpostavljanju samostojnosti. Še posebej pomembno je samostojno upravljanje simptomov ter vzpostavitev notranjega lokusa nadzora. To se doseže z dobrim razumevanjem diagnoze in intervencij ter s postopnim postavljanjem ciljev. 

Postavljanje ciljev je pomembno, vendar je ključno, da so delavni terapevti pri tem fleksibilni, saj zdravljenje FNM ni linearno. Zaradi številnih ohranjajočih faktorjev, se pacienti pogosto srečujejo z izmenjevanjem obdobij izboljšanja in obdobij poslabšanja. Cilje naj postavijo pacienti sami, za le-te ni nujno, da so časovno omejeni.

Načela poklicne rehabilitacije pri pacientih s FNM, se ne razlikujejo od načel poklicne rehabilitacije pri ostalih nevroloških motnjah. Ključno je, da delodajalci in učitelji razumejo, da imajo pacienti resnične simptome, z možnimi obdobji remisije in poslabšanja. Delovni terapevti lahko sodelujejo pri razvijanju delovnih prilagoditev za paciente, kot so spremembe delovnih vlog, skrajšan delovni čas, redni odmori, itd. Pomemben vidik je podpora pri stopenjskem vračanju na delovno mesto ali v šolo, po določenem obdobju odsotnosti. Kadar se pacienti ne zmorejo vrniti na delovno mesto, je naloga delovnih terapevtov, podpora pri iskanju drugih plačanih in/ali neplačanih vlog.


Zaradi pogostih izmenjevanj med poslabšanjem in izboljšanjem tekom zdravljenja, lahko s pacientom redno delate refleksijo, kjer skupaj raziskujete odgovore na naslednja vprašanja:


  • Kaj ste se naučili o svojem stanju in diagnozi?

  • Lahko identificirate faktorje, ki poslabšajo vaše simptome? Lahko prepoznate opozorilne znake, ki vodijo do poslabšanja vaših simptomov?

  • Katere so najbolj koristne strategije upravljanja simptomov, ki ste se jih naučili?

  • Katere so najmanj koristne strategije upravljanja simptomov, ki ste se jih naučili?

  • Kaj lahko naredite, če opazite, da se vaši simptomi slabšajo?

  • Prepoznate pri sebi strategije spopadanja s simptomi, ki vam na dolgi rok otežujejo proces zdravljenja?

  • Kakšni so vaši cilji za naslednje tri mesece? (Nato za 6, 9 in 12- postopno postavljanje ciljev.)

    • Nicholson, C., Edwards, M. J., Carson, A. J., Gardiner, P., Golder, D., Hayward, K., ... in Stone, J. (2020). Occupational therapy consensus recommendations for functional neurological disorder. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, 91(10), 1037-1045.

Previous
Previous

Logopedija

Next
Next

Socialna opora