Psihodinamske terapije se primarno fokusirajo na medosebne odnose in vidike emocionalnega procesiranja, katere povezujejo z nepredelanimi konflikti in (travmatičnimi) izkušnjami iz otroštva. Obstaja relativno malo študij, ki so preučevale učinkovitost psihodinamskega pristopa k zdravljenju FNM (npr. glej Gutkin idr., 2021), vendar se predpostavlja njegova učinkovitost pri subpopulaciji pacientov s FNM, katerih vztrajajoči faktorji se nanašajo predvsem na težave z emocionalnim procesiranjem in medosebnimi odnosi (Finkelstein idr., 2022).
Znotraj psihodinamskega pristopa obstajajo raznolike intervencije, vendar so vsem skupni naslednji točki:
povezovanje FNM simptomov z izražanjem čustev (prepoznavanje, raziskovanje in sprejemanje čustev ter njihovo povezovanje z fizičnimi simptomi) in težavami v medosebnih odnosih (vzorci navezanosti in ponavljajočih se težav v odnosih)
povečevanje sposobnosti komunikacije o težkih izkušnjah in njihovega toleriranja ter bolj učinkovito spopadanje s stresorji (Gutkin idr., 2021).
Uspešnost terapije bo odvisna od pacientovega sprejemanja psihološke vloge pri sprožitvi in vzdrževanju simptomov FNM. Trajanje terapije je odvisno od vrste pristopa (npr. psihoanaliza), vendar lahko načeloma traja tudi več let.
Kratka interpersonalna psihodinamska terapija
Kratka interpersonalna psihodinamska terapija se osredotoča na predpostavko, da je izvor pacientovih težav v disfunkcionalnih medosebnih odnosih, ki so posledica strategij spopadanja, razvitih v zgodnjem otroštvu. Gre za kolaborativni pristop, kjer terapevt skupaj s pacientom odkriva, razvija in poskuša razumeti hipoteze, ki skušajo pojasniti pacientova čustva znotraj kot tudi zunaj terapije. Pojasnjevalne hipoteze skušajo razjasniti vzroke in sprožilce pacientovega vedenja, predvsem ponavljajočih se vzorcev.
-
Naslovite negativna prepričanja o psihologiji, psihološki terapiji
Pojasnite diagnozo in ponudite začetno psihoedukacijo o FNM ter povezavi med umom in telesom
Dogovorite se za omejeno število seans in definirajte cilje psihoterapije
-
Razvoj individualiziranega modela treh vrst dejavnikov FNM (dejavnikov tveganja, sprožilnih in vzdrževalnih faktorjev)
Upoštevajte psihiatrično in medicinsko zgodovino
Upoštevajte pomembne življenjske dogodke in pridobite vpogled v pacientovo življenjsko kronologijo
Upoštevajte medosebne odnose (primarna družina in sedanji partnerski odnos/ odnos z otroki)
Upoštevajte trenutne življenjske stresorje in strategije spopadanja s stresnimi situacijami
-
Pojasnite povezavo med psihološkimi in fizičnimi faktorji, ki vzdržujejo FNM
Pacienta spodbudite k pisanju dnevnika simptomov in čustev
-
Čuječnostne tehnike
EMDR
Tehnike sproščanja
-
Postavljanje ciljev
Spodbujanje neodvisnosti in skrbi zase
Strategije spopadanja z anksioznostjo in separacijo
Zmanjšanje odvisnosti od družinskih članov
-
Tehnike asertivnosti
Tehnike skrbi zase
Učenje postavljanja mej
-
Dnevnik čustev
Raziskovanje čustvenih stisk
Raziskovanje čustev tekom terapije
Spodbujanje čustvenega izražanja v medosebnih odnosih
Povezovanje simptomov s čustvi
-
Izpostavitev
EMDR
Tehnike kontrole simptomov
-
Gutkin, M., McLean, L., Brown, R., in Kanaan, R. A. (2021). Systematic review of psychotherapy for adults with functional neurological disorder. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry, 92(1), 36-44
Finkelstein, S. A., Adams, C., Tuttle, M., Saxena, A., in Perez, D. L. (2022). Neuropsychiatric treatment approaches for functional neurological disorder: a how to guide. In Seminars in Neurology (Vol. 42, No. 02, pp. 204-224). Thieme Medical Publishers, Inc..
Howlett, S., in Reuber, M. (2009). An augmented model of brief psychodynamic interpersonal therapy for patients with nonepileptic seizures. Psychotherapy: Theory, Research, Practice, Training, 46(1), 125–138. doi:10.1037/a0015138