Čuječnost (iz angl. mindfulness) se nanaša na namerno usmerjanje pozornosti na sedanji trenutek ter sprejemanje tega doživljanja z odprtostjo, radovednostjo in brez obsojanja.
Takšno zavedanje sedanjega trenutka lahko dosežemo z številnimi tehnikami in strategijami, ki vključujejo meditativno komponento. Vse od usmerjanja pozornosti na lastne telesne občutke, misli in čustva, do zvokov, oblik in pojavov iz okolja, kot tudi izvajanje bolj formalnih in strukturiranih oblik, kot so meditacija, joga in čuječe gibanje( Kabat-Zinn, idr., 2011).
MBT krepi zavedanje konteksta in sprožilcev funkcionalnih nevroloških simptomov ter hkrati raziskuje osebne vrednote ter kako le te usmerjajo vedenjske odločitve.
Nekaj primerov na čuječnosti osnovanih terapij (iz angl. Mindfulness-Based Therapies; MBT):
Dialektično-vedenjska terapija (DBT)
Na čuječnosti osnovan program obvladovanja stresa (iz angl. mindfulness-based stress reduction; MBSR),
Terapija sprejemanja in pripadnosti (ACT)
Na čuječnosti osnovana kognitivna terapija (iz angl. Mindfulness-Based Cognite Therapy, MBCT)
Skupna točka vseh teh psihoterapevtskih pristopov je čuječnost, vendar se med seboj razlikujejo v načinu uporabe čuječnostnih strategij.
Model MBT (iz ang. mindfulness-based therapy) za paciente s FNM
-
Vključite:
Razumevanje motnje
Identifikacija simptomov
Identifikacija sprožilcev in vzdrževalcev simptomov (npr. cikel razcveta in propada).
-
Razumevanje stresa ( poenostavljen mehanizem, ki pacientu olajša razumevanje)
Učenje strategij upravljanja s stresom (npr. v pacientu spodbudite kreativnost tako, da ga prosite, da navede čim več idej, ki bi mu pomagale pri ublažitvi stresa; povejte mu, da so vse ideje dobrodošle, tudi takšne, ki so na prvo žogo nemogoče. Kasneje skupaj pojdita skozi seznam idej in jih razvrstita, glede na realnost, učinkovitost in dostopnost).
-
Uvod v čuječnost (Kaj je čuječnost, kako deluje, kaj izboljšuje…)
Vključitev čuječnosti v vsakodnevno življenje (npr. naloga pacienta je, da si izbere neko dnevno, habitualno aktivnost (npr. umivanje zob/ pitje kave) in jo od sedaj počne na čuječ način).
-
Prepoznava različnih čustev, kakšen je njihov namen
Učenje sprejemanja celotnega spektra čustev
Učenje regulacije vedenja, ki ga sprožajo čustva
-
Identifikacija negativnih avtomatskih misli, vezanih na FNM
Učenje tehnik za spreminjanje odnosa do misli ( opazovalec proti reaktor)
-
Učenje tehnik za preprečevanje ponovnega poslabšanja simptomov
Kako lahko čuječnost pripomore k izboljšanju simptomov FNM?
Čeprav primanjkuje sistematičnih študij, ki bi preučevale učinkovitost na čuječnosti temelječih terapij za različne podtipe funkcionalnih nevroloških motenj, se predpostavlja njihova potencialna učinkovitost, saj dokazano vplivajo na psihopatološke mehanizme, ki so prav tako vpleteni v FNM. To sta med drugim emocionalna regulacija (Basso idr., 2019; Lindsay idr., 2018; Wu idr., 2019) in pozornost (Brandmeyer idr., 2019; Lutz idr., 2008; Sumantry in Stewart, 2021).
Težava tehnik čuječnosti je v visoki stopnji metakognicije, ki je potrebna za njihovo izvajanje, kar lahko vpliva na učinkovitost njihove aplikacije. V prihodnje bi bilo koristno preučiti za katero vrsto pacientov s FNM, je psihoterapija, ki temelji na čuječnosti, najbolj učinkovita, da lahko karseda individualiziramo zdravljenje.
-
Baslet, G., Ridlon, R., Raynor, G., Gonsalvez, I., in Dworetzky, B. A. (2022). Sustained improvement with mindfulness-based therapy for psychogenic nonepileptic seizures. Epilepsy & Behavior, 126, 108478.
Basso, J. C., McHale, A., Ende, V., Oberlin, D. J., in Suzuki, W. A. (2019). Brief, daily meditation enhances attention, memory, mood, and emotional regulation in non-experienced meditators. Behavioural brain research, 356, 208-220.
Brandmeyer, T., Delorme, A., in Wahbeh, H. (2019). The neuroscience of meditation: classification, phenomenology, correlates, and mechanisms. Progress in brain research, 244, 1-29.
Kabat-Zinn, J., Siegel, D., Hanh, T. N., in Kornfield, J. (2011). The mindfulness revolution: Leading psychologists, scientists, artists, and meditation teachers on the power of mindfulness in daily life. Shambhala Publications
Lindsay, E. K., Chin, B., Greco, C. M., Young, S., Brown, K. W., Wright, A. G., ... in Creswell, J. D. (2018). How mindfulness training promotes positive emotions: Dismantling acceptance skills training in two randomized controlled trials. Journal of personality and social psychology, 115(6), 944.
Lutz, A., Slagter, H. A., Dunne, J. D., in Davidson, R. J. (2008). Attention regulation and monitoring in meditation. Trends in cognitive sciences, 12(4), 163-169.
Sumantry, D., in Stewart, K. E. (2021). Meditation, mindfulness, and attention: A meta-analysis. Mindfulness, 12, 1332-1349.
Wu, R., Liu, L. L., Zhu, H., Su, W. J., Cao, Z. Y., Zhong, S. Y., ... in Jiang, C. L. (2019). Brief mindfulness meditation improves emotion processing. Frontiers in neuroscience, 13, 1074.